דוא"ל: ganoradv@gmail.com

הסכם ממון על דירה

אתם בני זוג לפני או לאחר הנישואין, או חיים כידועים בציבור. לאחד מכם יש דירה בבעלותו. הוא מעוניין, שגם אם תינשאו, ובודאי כשתפרדו,  הדירה הזו תישאר שלו.

הסכם ממון על דירה

אמנם, בעיקרון, שניכם נרתעים מלעשות הסכם ממון על נכס. שניכם חושבים שההתעסקות בזה, תיפגע בקשר. לא בא לכם להכנס "לזה", נכון?

אבל עצם קיומה של הדירה הזו, והסיכון שמא בפרידה, הדירה או עליית הערך שלה או דירה אחרת שתירכש במקומה- תיתבע על ידי בן זוגכם, מדירה שינה מעינכם, וגורמת למי מכם שהוא בעל הדירה, לאי שקט מתמשך, שיפגע בזוגיות.

תאמינו לי. אני יודע את זה, מתוך התעסקות מתמדת בהסכמי ממון על נדל"ן. מתוך שיחות עם שני בני הזוג יחד, בפגישה, ועם כל אחד מהם לחוד, בטלפון, עוד לפני הפגישה.

תוסיפו לכך את העובדה, שאפשר והוריכם סייעו למי שהוא בעל הדירה מבניכם ברכישתה, ואני מדבר על סיוע ממשי  וגבוה. אותם הורים, דוחפים אתכם, למנוע "מצב מסוכן" לשיטתם, כמתואר לעיל, ומבקשים שתזדרזו לחתום על הסכם ממון על נדל"ן.

לעתים הורים מתנים את הסיוע העתידי שלהם לרכישת דירה, בכך שבנם/בתם יחתמו על הסכם ממון תחילה, שימנע מצב שבפרידה עכורה, הסיוע שהעניקו לילדם, הדירה שנרכשה, אלו ירדו בחלקם לטמיון ( לשיטתם ), בכך שבן הזוג שאיננו בעליה, יתבע את חלקו באותה דירה.

ואז, אתם מחליטים לעשות הסכם ממון על נדל"ן במתכונת מצומצמת, ממוקד וספציפי לדירה, ולהשאיר את שאר ענייני הממון, שגם אותם ניתן וראו להסדיר, בחוץ. עיינו בנושאים המפורטים כאן

הסכם ממון על דירה – זה בהחלט אפשרי

אלו הנקודות, בתמצית, שראוי להסדיר בכל הקשור להסכם ממון על נכס שהוא של אחד מכם:

  1. שיפוץ ואחזקה – צריך לקבוע בהסכם הממון, שבן הזוג שאיננו הבעלים שלה, לעולם לא יוכל לקבל בה או בחלק ממנה  זכויות קניין ( בעלות ), יהיו הנסיבות אשר יהיו, כולל מצב שהוא עזר לשפץ את הדירה, השקיע בשיפוץ מכספו, תכנן אותו, סייע בהשכרת הדירה וכיו"ב.
  2. משכנתא ( אם יש )- צריך להסדיר, שגם אם החזרי המשכנתא יבוצעו מחשבון הבנק המשותף שלכם ( וזה לא מומלץ ), וגם אם הוא השתתף בפועל בהחזרי המשכנתא ( לא מומלץ ), בכל מצב כזה, ולמרות התשלום כאמור, הוא איננו רוכש זכויות קניין בדירה. ( אולי לקבוע שיגיע לו החזר כספי, אבל לא זכויות כלשהן בדירה ).
  3. מגורים– אם אתם מתכוונים לגור בדירה, צריך לקבוע שעצם המגורים, לא יעניקו לבן זוגכם זכויות כלשהן בדירה, ושמעמדו בדירה יהיה כשל "בר רשות". בנוסף, צריך לקבוע, האם בן זוגכם חייב לשלם לכם שכר דירה ( תלוי בהסדרי הממון והמחייה השוטפים שלכם ) או השתתפות בהחזקת הדירה, ( מים, חשמל, גז, ארנונה וכיו"ב וכיו"ב ), או השתתפות בתיקונים. הקביעה שבן זוגכם פטור מתשלום שכר דירה, נועדה להגן עליו, שלא ייתבע בפרידה, לשלם רטרואקטיבית, שכר דירה.
  4. פינוי הדירה בפרידה– קורה לא אחת, שמי שאיננו בעל הדירה, ולכן בפרידה אמור לפנות אותה, מסרב לצאת. וזה מאלץ אתכם להגיש תביעת פינוי, יקרה, ארוכה ומיותרת ( גם אם תזכו בה בסופו של דבר ). צריך לשקול להטיל פיצוי יומי, במקרה של סירוב לפנות את הדירה.

פינוי הדירה כשיש ילדים קטינים

אם מי שצריך לפנות את הדירה היא בת הזוג, ויש לכם ילדים קטינים, איך היא תפנה את הדירה? האם תשאיר את ילדיה הקטינים ותצא? צריך להסדיר את המצב הזה, כך שהיא תוכל לצאת לדירה אחרת עם הילדים ( באופן זמני ), עד להכרעה לגבי המשמורת עליהם, מזונותיהם וכיו"ב.

אבל הנקודות כפי שצויינו לעיל, אינם בהכרח הפתרון היחידי בעניין. קיימות אופציות הסדרה נוספות במסגרת הסכם ממון על נדל"ן. זה תלוי בכם. אם אכן אתם מעוניינים להחריג את הדירה הזו מהזוגיות שלכם, כפי שתואר- הנקודות שתוארו, יענו לצרכים שלכם.

אבל אם אתם מעוניינים לשתף את בת זוגכם בדירה, והכוונה היא בבעלות עליה, ניתן להסדיר גם את זה, על פי נוסחאות, שאני קורא להן "נוסחת מדרג", שמטרתן היא לצמצם פערי רכוש בינכם, על פני שנות הזוגיות הרבות, אבל על כך, במאמר נפרד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן