דוא"ל: ganoradv@gmail.com

הסכם ממון לפני נישואין / טרום נישואין / קדם נישואין

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון מומלץ לעשות לפני נישואין. ההמלצה הזו היא חד משמעית.

להסכם ממון לפני הנישואין, שתעשו לפני הנישואין, שמות שונים: הסכם ממון לפני הנישואין, הסכם ממון קדם נישואין, או הסכם ממון טרום נישואין, אבל זה שמות רבים בדיוק לאותו נושא. אין הבדל כלשהו בין השמות האלו, מבחינת התוכן. זה בדיוק "אותה גברת בשינוי אדרת".

אני מבין, ואפילו יודע, שזה לא נעים. בעייתי. פוגעני לערוך הסכם ממון טרום החתונה ועדיין, זה הזמן. תתגברו על כך. אנא ראו מאמר שכתבתי בשם: "האם אתם בלחץ ומה יעזור". וגם: "הסכם ממון – כך תעשו את זה נכון".

במונח "נישואין"  בביטוי הסכם ממון לפני הנישואין הכוונה היא לכל צורה של קשר

כלומר: עשו את הסכם הממון שלכם, לפני אותו שלב, או מצב במערכת היחסים שלכם, שאתם כבר בני זוג החיים ביחד ומנהלים משק בית משותף.

אם אתם עורכים טקס נישואין דתי ( רבנות, מוסדות של עדות דתיות מוכרות בישראל ) – עשו הסכם ממון לפני נישואין.

הסכם ממון לפני החתונה בחו"ל

אם אתם מתחתנים בחו"ל בנישואין אזרחיים (  ורישום הנישואין לאחר מכן במשרד הפנים ) – עשו את ההסכם לפני טקס הנישואין שבחו"ל.

אם אתם עורכים מעין טקס הוויה או מסיבת חתונה רפורמית, קונסרבטיבית וכיו"ב, בשילוב עם טקס נישואין בחו"ל – ערכו את הסכם הממון לפני אותה מסיבה, או טקס ההוויה.

אם אתם חיים כבני זוג ידועים בציבור – ערכו את הסכם הממון בתחילת הקשר. טוב, אני מבין- לא למחרת היום שהכרתם, אבל לאחר מספר חודשים, וודאי לפני שאתם עוברים להתגורר ביחד, וודאי וודאי, לפני שאתם עוברים להתגורר בדירה שהיא של אחד מכם.

כמה זמן לפני הנישואין לעשות הסכם ממון טרום חתונה?

כמה שיותר זמן, יותר טוב. למה? כיוון שלעתים, אתם צריכים "זמן הבשלה", כדי לעקל את הנושא. כדי להתאושש מהפגיעה שאולי נפגעתם. כדי לבחון את העמדות שלכם לגבי הנושאים שהועלו בפגישה.

כאשר מדובר על הסכם ממון לפני החתונה, אולי תרצו להתייעץ עם המשפחה, או עם עורך דין נוסף ( אני לא ממליץ על חברים כיועצים, זה לא עניינם ). מדובר על תהליך מסוים, וזה לוקח זמן.

בנוסף, אם תחליטו לאשר את ההסכם בבית המשפט, אל תשכחו שיש שם תור. התור משתנה מבית משפט אחד למשנהו. למשל, בראשון לציון, ההמתנה לאישור ההסכם יכולה לקחת גם חודש. בתל אביב בין שבוע לשלושה שבועות.

כן, ויש גם את העניין הזה: לעתים, לא הרבה, לא להיבהל, קורה שהקשר מסתיים, בעקבות הדיונים על הסכם הממון. ואם הוצאתם כבר הזמנות, והקשר התפוצץ, מה תעשו?

ההסכם צריך להיחתם ולהיות מאושר, מבלי שיש כבר את הלחץ הזה, שההזמנות יצאו. ואם הוצאתם הוצאות לאולם למשל או לצלם, מה תעשו אז?

כלומר, מה שאני בא לכתוב לכם, זה שההליך, החתימה והאישור של הסכם הממון, צריכים להיות "נקיים", בלתי מושפעים מההזמנות וההוצאות שיצאו. למה? תתפלאו, אבל יכול להיות, שבבוא היום, יטען אחד מכם, שהוא חתם תחת לחץ. איזה לחץ? זה שתיארתי למעלה..

אז כמה זמן מראש?

אם אתם מרגישים שהקשר שלכם משמעותי, אתם מעוניינים "לקדם" אותו, למסד אותו, זה הזמן לשוחח עם בת זוגכם. לפני שאתם כורעים על ברככם ומציעים נישואין. וכשאני כותב לשוחח, אין הכוונה לרדת לפרטים. זה לא מומלץ. תשאירו את זה לעורך הדין.

בכל מקרה, טפלו והסדירו את ההסכם, לפחות חודשיים שלושה ( ויותר ) לפני מועד הנישואין.

לגלות ולהכיר בזמן, מה השאיפות של בן זוגכם מההיבט הממוני כלכלי אתכם

אתם מקיימים קשר זוגי עם בן או בת זוגכם כבר תקופה מסוימת. לעתים, תקופה ארוכה של מספר שנים, ולעתים תקופה קצרה. החלטתם להינשא. ההחלטה שלכם, בדרך כלל, היא התפתחות טבעית, של קשר האהבה והחברות ביניכם. הכמיהה  לצמוח ביחד. למשפחתיות. הולדת ילדים.

אבל, האם באמת אתם יודעים, או מבינים, מהי זווית הראייה של בן בת זוגכם, לגבי השותפות הכלכלית והממונית אתכם?  הרי אתם מקימים שותפות, לכל דבר ועניין. כמו כל שותפות אחרת. כמו כל עסק אחר. ראו מאמרים רבים שפורסמו באתר בבלוג הסכמי ממון.

אתם לא ממש יודעים איך בן זוגכם רואה את השיתוף הכלכלי אתכם. האם הוא רוצה שיתוף מלא ( ואתם מעוניינים בהפרדה, או בהפרדה חלקית )? האם הוא מעוניין שכל המשכורות שלכם יופקדו במלואם לחשבון הבנק המשותף, ואתם, כמי שמשתכרים פי 3 ממנו, אינכם מוכנים לכך? האם הוא מעוניין שגם העסק שלכם, יהפוך להיות לאחר הנישואין משותף, ואתם מתנגדים לזה?

הסכם ממון לפני נישואין, מעמיד את שניכם, את השקפת עולמכם הממונית, בפעם הראשונה באמת, מול מלוא הנושאים הכרוכים בהסדרי הממון שלכם. ( דיבורים כלליים בניכם, לא נחשבים בעיניי, מניסיון ). אני מבטיח לכם, שלחלק מכם, יהיו הפתעות, לעתים לא נעימות. אלו נושאים כבדי משקל.

כמו בכל שותפות, או מהלך כלכלי כלשהו, ההסדרים, ההסכמים, נעשים מראש, ולא בדיעבד. אם אתם הולכים להקים חברה עם עוד שותף, מתי תעשו אתו את הסכם הקמת החברה, לפני או לאחר הקמתה? אם אתם הולכים להקים עסק, עם עוד שותף, מתי תעשו אתו את הסכם השותפות, לפני או לאחר הקמת העסק?

אותו דבר לגבי השותפות הזוגית. זו שותפות, בהחלט גם כלכלית וממונית. יש ויהיו בה השקעות נפרדות ומשותפות שלכם.  רכוש שתצברו לחוד וביחד. מתנות וירושות שתקבלו. הרבה מאוד עניינים כלכליים. ולתקופה ארוכה. עד שתיפרדו, אולי בעוד 10, 20 שנה? אז לא להסדיר את זה מראש?

למה לפני ולא אחרי נישואין? ( היבטים נוספים )

אנא עיינו במאמר הסכם ממון לאחר הנישואין, ממנו תוכלו ללמוד, על דרך השלילה, למה לעשות הסכם לפני ( ולא אחרי ) נישואין.

1. אם לא תעשו הסכם ממון לפני נישואין, אפשר ולאחר שתינשאו, אחד מכם ( בדרך כלל מי שיש לו פחות רכוש ), לא יסכים לחתום על הסכם ממון. ואז, מה יעשה הצד השני? תהיו כבר נשואים. התחתנתם. מה, האם תתגרשו בגלל זה?

2. ניסיון החיים מלמד, שלאחר הנישואין- העניין או שנשכח, או נדחק הצידה תחת ענייני היומיום הבוערים, ואז, יום אחד, מגיע המשבר, לעתים בהפתעה. מגיעה פרידה. ואין הסדרי ממון. אין הסכם ממון. כעת, נשחיר את התמונה: בת זוגכם עוזבת אתכם לפתע, פוגעת בכם רגשית, ובנוסף, תובעת חלק מרכושכם. מהצבירות הסוציאליות הגבוהות שצברתם. מדירת מגורים בה גרתם, ושהייתה שלך. הפגיעה כפולה, וכואבת. כה כואבת, שרק מי שעוסק בתחום יודע.

4. חוק יחסי ממון מבחין למעשה בין שני מצבים: כל מה שקדם לנישואין, וכל מה שלאחר הנישואין. לפי החוק הזה, כל מה שהיה לכם ערב נישואיכם- שלכם גם בפרידה. וכל מה שתצברו לאחר הנישואין- זה של שניכם. בואו ניקח דוגמא: לאחד מכם יש כסף לרכישת דירה. הוא לא מספיק לרכוש את הדירה לפני הנישואין. נישאתם. חודש לאחר מכן, כאשר אתם נשואים, הוא רוכש את הדירה. בפרידה- איך היא מתחלקת? מה הוא מקבל בחזרה- את הכסף שהיה לו ערב הנישואין, או את הדירה שרכש בכסף הזה, לאחר הנישואין.

5. כשאתם עושים הסכם ממון לפני נישואין, אין לכם עדיין הרבה ממון ורכוש. קל יותר לעשות את ההסכם. מכירים את הביטוי "מרבה נכסים מרבה דאגה"? היא רלוונטית גם לעריכת הסכם ממון לפני חתונה בניכם. עשו את ההסכם כשזה עדיין קל יחסית.

6. הסכם ממון לפני נישואין, ניתן לאשר בקלות בפני נוטריון ( לא חייבים שופט שהוא לא תמיד נוח ). בנוסף, אפשר לאשר את ההסכם גם בפני רשם הנישואין או בית הדין הרבני.

 המלצה

עשו הסכם ממון לפחות חודשיים שלושה לפני הנישואין, ואם אפשר, אפילו חצי שנה מראש.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן