דוא"ל: ganoradv@gmail.com

הסכם ממון – לפני או אחרי נישואין?

A12

החלטתם להתחתן. טרם נקב מועד לחתונה. אתם מדברים על הסכם ממון. אחד מכם, בעל הממון, לוחץ יותר לעשות הסכם ממון. לשני זה לא בוער.

 

מניסיוני, כעורך דין הסכם ממון, המצב הזה, שבו אחד מכם מעוניין לעשות הסכם ממון, והשני "מגמגם" בעניין, "מושך זמן", צריך להדליק איזושהי נורה, אם לא אדומה, אז לפחות כתומה.

כשאתם מתקרבים כבר למועד החתונה שנקבע בינתיים ( נאמר, עוד חודש או חודשיים ), ואין לכם עדיין הסכם ממון, אתם תוהים, למה לחתום על ההסכם כעת, לפני החתונה?

 

אתם מתקשרים לעורכי דין העוסקים בהסכמי ממון, ורובם יגידו לכם שמבחינה משפטית אין הבדל בין הסכם ממון שנחתם לפני הנישואין או לאחריהם. ואכן, זה נכון. בין אם הסכם הממון נחתם לפני החתונה, ובין אם נחתם לאחריה, התוצאה המשפטית דומה. זהה.

 

אם זה המצב, אתם תוהים, אז מה בוער? נערוך את כל ההכנות לחתונה, לאט לאט, לא נבזבז זמן מיותר על הסכם ממון, לא נכניס את עצמנו למצב של סכסוך כעת, סביב ענייני הממון והרכוש (אתם הרי קראתם באינטרנט, ושמעתם מחברים, שהעניין הזה שנקרא הסכם ממון, יכול לסכסך ביניכם, ואפילו, לא עלינו, לגרום לכם להיפרד), נתחתן, ואחר כך, נעשה את הסכם הממון.

 

אבל ה"אחר כך" הזה, לא מגיע. כשאתם מעלים את העניין מחדש, בפני בן/בת זוגכם, לאחר שנישאתם, אתם נתקלים במקרה הטוב, באותה תגובה מזדחלת ומגמגמת, ובמקרה הגרוע יותר, בעמדה נחרצת נגד הסכם הממון.

 

אתם מופתעים. פגועים. הטעו אתכם. "עבדו עליכם". הרגשתכם קשה. הרי הסכמתם שתחתמו על הסכם ממון לאחר החתונה. הסכמתם, שרק מסיבות טכניות אתם לא עושים הסכם ממון לפני החתונה. אפילו המשפחות שלכם יודעות שכך דובר.

 

אולי בני זוגכם יעלו סיבות שונות לסירובם לחתום על הסכם ממון. אבל התוצאה היא אחת: אתם נשואים, ואין הסכם ממון.

 

מה תעשו? תתגרשו? האם הסירוב לחתום על הסכם ממון, באמת מצדיק להתגרש בגלל זה? הרי רק נישאתם?!

 

אולי תדחו את העניין עוד קצת? אולי תקוו שלאחר לידת הילדים, איכשהו תצליחו לשכנע את בן/בת הזוג שלכם לחתום על הסכם ממון?

 

אולי. אבל אולי לא.

 

אני כבר לא כותב על המשמעות המשפטית של העדר הסכם ממון. זה לא הנושא. ודאי שיש משמעות. גדולה. לעתים קריטית. שניכם יודעים את זה.

 

מסקנה: תעשו הסכם ממון לפני הנישואין. תתעקשו על זה, אל תוותרו בתקווה שזה יקרה בעתיד. אתם צודקים בהתעקשות שלכם. בן זוגכם חייב לכבד את הרצון שלכם. אבל אם הוא מסרב, ודוחה אתכם ל"אחר כך", שיהיה ברור לכם ידידיי קוראי המאמר, יכול להיות שההסכם שלא היה, גם לא יהיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן