דוא"ל: ganoradv@gmail.com

דירה בבעלותכם מלפני הנישואין

עורך דין ונוטריון אורי גנור,  עוסק ומתמחה אך ורק בהסכמי ממון בין בני זוג, ובצוואות ( המשלימות את הסכם הממון ).

הכנתי מאות הסכמי ממון. הניסיון, הידע והתובנות שנרכשו, הם בעלי חשיבות רבה, ומובאים לכל זוג שמגיע אלי.

* לקוח מכתבה בכלכליסט, מיום 7.6.2012

והסכם ממון תעשה לך

גם נכסים שנצברו לפני הנישואים אינם חסינים מפני חלוקה בעקבות גירושים
דן לימור

07.06.12, 11:51

חוק יחסי ממון, החל על בני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974, קובע כי במקרה של פקיעת הנישואין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסיהם המשותפים. העיקרון מובן – הכרה בכלל הנכסים שנצברו במהלך תקופת הנישואים כמשותפים כיוון שהושגו במאמץ משותף של בני הזוג.הבאת עמך לנישואין נכס שהיה בבעלותך עוד קודם לכן? חוק יחסי ממון עומד לצדך וקובע שגם במקרה של גירושים הנכס יישאר שלך. אם תחושת ביטחון אופפת אותך כעת, אז כלל אין לה מקום, בוודאי כל זמן שלא נחתם הסכם ממון. למרות הוראותיו הברורות של החוק, בפסקי דין שניתנו זה מכבר קבעו בתי משפט שגם נכס חיצוני שהיה בבעלות אחד מבני הזוג לפני הנישואין ייחשב כחלק מכלל הנכסים המשותפים.

לעומת זאת, מונה החוק רשימה סגורה של נכסים אשר יישארו בבעלותו הנפרדת של בן הזוג המחזיק בהם או שעל שמו הם רשומים. אלו הם הנכסים החיצוניים, בהם נמנים בין היתר נכסים שקיבל אחד מבני הזוג בירושה ונכסים שהיו בבעלות אחד מבני הזוג לפני החתונה. למידע נוסף על הסכם ממון טרום נישואין.


גם הנכסים החיצוניים אינם בטוחים (צילום: shutterstock)

למרות כל זאת הסכם ממון אינו מיותר גם במקרה של של נכס חיצוני. במסגרת שורה של פסקי דין קבעו בתי משפט, מתוך חתירה לשוויון בין בני הזוג, כי למרות הוראות החוק יכול בן זוג לטעון לשיתוף בנכס מסוים, לרבות נכסים חיצוניים, מכוח הדין הכללי: עיקרון תום הלב ודיני היושר, דיני החוזים והקניין.

דוגמה למצב כזה הוא המקרה של פ' ממרכז הארץ, שרכש לעצמו עוד לפני נישואיו את דירת חלומותיו. פ' ואשתו, שמעולם לא ערכו הסכם ממון, התחתנו בשנות התשעים, ונולדו להם שני ילדים. לאחר נישואים שנמשכו קצת יותר מעשור עלו יחסיהם על שרטון ובתי המשפט נדרשו להכריע על חלוקת הרכוש המשותף. פ' היה משוכנע כי הדירה שעמל עבורה בצעירותו תישאר בבעלותו. אלא שלמרבה תדהמתו קבעו בתי המשפט כי הדירה שייכת גם לאשתו.

מהו הפתרון? הסכם ממון. הסכם זה מגדיר את חלוקת הרכוש שתחול, אם בכלל, במועד פקיעת הנישואין. במסגרת ההסכם בני הזוג מגדירים את כוונותיהם בדבר הפרדת הרכוש או בדבר שיתופו.

אם לא די בכך, נוכח מגמות הפסיקה בבתי המשפט, זוכה מעתה הסכם ממון לערך מוסף. כאשר בתי המשפט הגיעו למסקנות בדבר השיתוף גם ביחס לנכסים החיצוניים של בני הזוג, הם נשענו במסגרת שיקוליהם גם על העובדה שהצדדים בחרו שלא לערוך הסכם ממון. כלומר בתי המשפט סבורים כי בני הזוג התכוונו ליצור שיתוף בנכסים, אחרת ודאי היו עורכים ביניהם הסכם ממון.

נוצר מצב פרדוקסלי שבו השיתוף בנכסים בין בני הזוג חל גם על נכסים חיצוניים, אלא אם ערכו ביניהם הסכם.

גם אם אין לכם לכאורה צורך בהסכם ממון, זה רק נדמה כך. והסכם ממון תעשו לכם. אל תאמרו לי זה לא יקרה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
עו"ד אורי גנור

עו"ד אורי גנור

עורך דין הסכם ממון אורי גנור, הנו המשרד היחיד בישראל, העוסק ומתמחה, באופן בלבדי, יחודי וארצי, אך ורק, בהסכמי ממון בין בני זוג, ופועל כ – עו"ד הסכם ממון בלבד.

עוד מאמרים שכדאי לך לקרוא:

גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן